Ból barku jest to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji u fizjoterapeuty lub osteopaty. Jest to staw o największej ruchomości w naszym ciele i jest złożony z wielu struktur, które mogą być przyczyną dolegliwości. Dlatego diagnostyka bólu barku jest dość trudna.
Ważna jest lokalizacja dolegliwości, a nawet sposób pokazywania miejsca bólu przez pacjenta, np. jeśli pacjent pokazuje palcem w miejscu stawu barkowo-obojczykowego myślimy od razu właśnie o tym stawie, natomiast jeśli pacjent pokazuje ból łapiąc się całą dłonią za bark, będziemy szukać patologii w stawie łopatkowo-ramiennym.
Jak w każdym przypadku, w gabinecie fizjoterapeuty lub osteopaty bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka. Istnieje bardzo wiele testów, które możemy wykonać, żeby potwierdzić bądź wykluczyć podejrzewaną przyczynę. Powinniśmy testować stawy obręczy barkowej, ścięgna mięśni przyczepiających się w okolicy barku, mięśnie mogące rzutować ból do barku.
Ból barku może być spowodowany również dysfunkcjami nieznajdującymi się w samym barku, jak dyskopatia w odcinku szyjnym, bólem sklerotomowym, a nawet dysfunkcją trzewną, która powoduje napięcie w okolicy nadobojczykowej. Nie możemy również zapominać o patologiach, które mogą być w okolicy nadobojczykowej i pachowej, które mogą sprowadzić do nas pacjenta, który będzie się skarżył na ból barku.
Leczenie fizjoterapeutyczne lub osteopatyczne jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia bólu barku. Po odpowiedniej diagnostyce wprowadzamy dopasowaną indywidualnie formę terapii. Są to elementy terapii manualnej, polegające na rozluźnianiu mięśni, które w przypadku barku są bardzo istotne, a także dopasowujemy ćwiczenia do dysfunkcji barku pacjenta.