Jeśli to Twoja pierwsza wizyta u fizjoterapeuty / osteopaty nie masz się czego obawiać. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że to dobra decyzja i jest to coraz częściej wybierany sposób leczenia dolegliwości bólowych i funkcjonalnych. Możesz być pewien, że Twój problem będzie wysłuchany i skupimy się na tym żeby go rozwiązać.
Najważniejsze przed pierwszą wizytą:
- Nie musisz mieć ze sobą skierowania od lekarza. Jesteśmy placówką prywatną i nie jest to konieczne żeby skorzystać z naszych usług.
- Weź ze sobą aktualne badania dodatkowe RTG, USG, MRI, CT, wypis ze szpitala jeśli jesteś po operacji, densytometria itd. Jeśli oprócz opisu masz płytkę CD weź również płytkę. Może to być przydatne podczas wizyty.
- Bądź co najmniej 10 min przed zaplanowaną godziną wizyty. Przed pierwszą wizytą trzeba uzupełnić kartę pacjenta i może to trochę zająć. Przy kolejnych wizytach już nie będzie trzeba tego robić.
- Załóż lub weź ze sobą wygodne ubranie i komfortową bielizna. Trzeba być przygotowanym, że przynajmniej bolesną okolicę będzie trzeba odsłonić, a często dla rzetelnego badania trzeba się rozebrać, np. jak pacjent ma promieniowanie do nogi to musimy zbadać czucie, a nie możemy tego dobrze zbadać przez grube spodnie. Trzeba być też przygotowanym na wykonanie ćwiczeń i do tego przyda się niekrępujący ruchów strój. Czy trzeba się rozebrać u fizjoterapeuty, to poniżej.
Dlaczego musisz wypełnić kartę pacjenta przed wizytą?
Każdy pacjent tylko przed pierwszą wizytą musi wypełnić kartę pacjenta. Jesteśmy placówką medyczną i jak każda inna podlegamy pod te same zasady Ministerstwa Zdrowia. Musimy mieć dane każdego pacjenta, który u nas podjął leczenie i przechowywać je przez 5 lat w odpowiednio zamykanych szafach. Będziemy prosić o takie dane, jak: imię i nazwisko, adres, pesel i dane kontaktowe. Dodatkowo będziemy prosić o wypełnienie karty badania, która będzie wstępnym wywiadem chorobowym, co usprawni wizytę w gabinecie.
Czy trzeba się rozebrać?
U fizjoterapeuty w większości przypadków trzeba się rozebrać. Zwykle jest to ograniczone do okolicy poddanej badaniu, a później leczeniu, ale warto być przygotowanym na rozebranie się do bielizny. Jeśli Twój problem jest w górnej części ciała lub kończynach górnych, możesz być poproszony o zdjęcie koszulki, kobiety zwykle mogą zostać w topie. Jeśli problem dotyczy kończyn dolnych trzeba będzie zdjąć spodnie, krótkie spodenki prawdopodobnie też przejdą. Jeśli problem dotyczy odcinka lędźwiowego bardzo często trzeba pacjenta rozebrać do bielizny. Dlaczego? Musimy ocenić postawę pacjenta. Być może doszło do obronnego ustawienia przeciwbólowego tułowia, które możemy przeoczyć w ubraniu, a jest to ważny element diagnostyczny. Spodnie musimy zdjąć, do badania czucia, gdy np. pacjent ma promieniowanie do nogi, które może być zaburzone, a pacjent nawet sobie z tego nie zdaje sprawy. Nie możemy badać czucia przez ubranie, a również jest to bardzo ważny element diagnostyczny.
Elementem badania osteopatycznego jest badanie skóry. Jest wiele problemów zdrowotnych, które skierują pacjenta do gabinetu osteopaty/fizjoterapeuty, a zmiany skórne nakierują nas na właściwą diagnozę, którą oczywiście będzie musiał następnie potwierdzić odpowiedni lekarz. Na przykład w Łuszczycowym Zapaleniu Stawu, które przywiedzie pacjenta do naszego gabinetu z powodu bólu stawu, możemy podejrzewać, gdy zauważymy odpowiednie zmiany skórne. Czasem osteopata jest pierwszym specjalistą, który zauważy te zmiany i połączy z objawami stawowymi. Dlatego nie powinniśmy się dziwić, że np. w przypadku bólu rąk trzeba będzie się rozebrać.
Jak będzie wyglądać wizyta?
Wizyta zawsze zaczyna się od wywiadu. Najpierw musimy poznać z jakimi dolegliwościami pacjent do nas przychodzi. Zwykle jest to swobodna wypowiedź pacjenta, która jest najważniejszą częścią wywiadu. Jeśli pacjent wyczerpał swoją wypowiedź lub za bardzo odbiega od tematu zaczynamy zadawać pytania, które mają nam wyjaśnić co może być przyczyną tych dolegliwości i doprecyzować pewne kwestie. Następnie przechodzimy do badania, które ma potwierdzić lub wykluczyć hipotezy postawione podczas wywiadu.
Dopiero po tym przystępujemy do leczenie, dobierając odpowiednie metody i techniki terapeutyczne. Zwykle terapia zaczyna się na stole terapeutycznym, gdzie wykorzystuje się różne metody manualne, np. rozluźnienie mięśni, powięzi, mobilizacje stawów i wiele innych. Dobór technik zależy od terapeuty. Póżniej jeśli jest taka potrzeba pacjent wykonuje ćwiczenia lub jest instruowany jakie ćwiczenia powinien wykonywać w domu żeby mógł sam sobie pomagać.
Przez całą wizytę staramy się wyjaśniać co robimy i dlaczego. Zachęcamy pacjentów żeby pytali jeśli są ciekawi lub mają wątpliwości co terapeuta robi podczas wizyty- chętnie będziemy wyjaśniać. Wierzymy, że im bardziej świadomy pacjent tym łatwiej będzie doprowadzić go do pełnego wyleczenia.
Na końcu wizyty pacjent jest edukowany jak powinien funkcjonować żeby zmniejszyć swoje dolegliwości i jak powinien wyglądać dalszy ciąg jego powrotu do sprawności.