Fizjoterapia niemowląt to dziedzina fizjoterapii, która skupia się na diagnozowaniu, leczeniu i wspieraniu rozwoju ruchowego niemowląt. Nasi specjaliści w fizjoterapii niemowląt pomagają w interpretacji postępów cech rozwojowych najmłodszych pociech. Podpowiadają, na co zwracać uwagę, jak postępować z dzieckiem i korygują ewentualne nieprawidłowości. Metody terapeutyczne obejmują delikatne techniki mobilizacyjne, ćwiczenia, masaż oraz inne interwencje, które wspomagają prawidłowy rozwój dziecka.
Nasze usługi fizjoterapeutyczne dla niemowląt obejmują:
- Terapię rozwojową: Dzięki naszej terapii wspieramy rozwój motoryczny niemowląt, pomagamy im osiągać kolejne etapy rozwojowe, takie jak podnoszenie główki, obracanie się, siadanie, pełzanie, stawanie na nogi i chodzenie.
- Leczenie asymetrii czaszki: Niemowlęta często mogą cierpieć z powodu asymetrii czaszki, zwanej również skręceniem szyi lub torticollis. Nasza fizjoterapia obejmuje techniki korekcyjne, które pomagają w łagodzeniu dolegliwości i przywracaniu prawidłowej symetrii czaszki.
- Terapię po urazach porodowych: U niektórych niemowląt mogą występować urazy porodowe, które mogą prowadzić do dysfunkcji układu ruchu. Nasza terapia pomaga w łagodzeniu napięć mięśniowych i stawowych oraz przywracaniu prawidłowego funkcjonowania po urazach porodowych.
- Wsparcie dla rodziców: W naszej klinice nie tylko zapewniamy fizjoterapię dla niemowląt, ale także edukujemy i wspieramy rodziców w dbaniu o zdrowie i rozwój swoich dzieci. Udzielamy porad dotyczących właściwego postępowania oraz pokazujemy techniki, które rodzice mogą samodzielnie stosować w domu, w celu kontynuowania terapii.
W czym możemy pomóc najmłodszym:
- asymetrii ułożeniowej,
- plagiocefalii (spłaszczenie główki),
- zaburzeniach ssania i przełykania,
- refluksie żołądkowo-przełykowym,
- kolkach niemowlęcych,
- zaparciach,
- asymetrii tułowia,
- ograniczeniu w ruchomości kręgosłupa i stawów,
- kręczu szyi,
- wzmożonym napięciu mięśniowym,
- dysplazji stawu biodrowego,
- uszkodzeniach splotu ramiennego,
- zagrożeniu nagłą śmiercią łóżeczkową,
- niedrożności kanalika łzowego,
- zapaleniu ucha środkowego,
- przewlekłym zapaleniu płuc,
- przewlekłym zapaleniu oskrzeli,
- częstych infekcjach wynikających z osłabionej odporności,
- dzieciom, które nie siadają samodzielnie do 10 miesiąca życia,
- dzieciom, które nie chodzą do 1,5 roku,
- dzieciom nadpobudliwym, płaczliwym.